RARE Heuer 3000 Professional Gold Plated 31mm Quartz Watch 937.415
$699.99
Heuer 3000 Professional Gold Plated 31mm Quartz Watch 937.415
This is for the watch ONLY.
Case Size: 31mm
Case Thickness: 9mm
Lug width: 16mm
Lug to Lug: 38mm
Rubber strap will fit a 6.5” wrist
| Brand | TAG Heuer |
| Department | Unisex Adults |
| Type | Wristwatch |
| Reference Number | 937.415 |
| Customized | No |
| Style | Sport |
| Model | TAG Heuer 3000 |
| Features | Swiss Made |
| Movement | Quartz |
| Dial Color | Gold |
| Band Color | Gold |
| Bezel Color | Black |
| Case Color | Gold |
| Band Material | Stainless Steel |
| Display | Analog |
| Case Material | Stainless Steel |
| With Original Box/Packaging | No |
| With Papers | No |
| Indices | Round Indexes |
| Case Size | 31 mm |
| Watch Shape | Round |
| Band/Strap | Bracelet |
| Bezel Type | Unidirectional Rotating |
| Caseback | Screwback |
| Vintage | Yes |
| Band Width | 16 mm |
| Lug Width | 16 mm |
| With Manual/Booklet | No |
| Handmade | No |
| With Service Records | No |
| Case Thickness | 9 mm |
| Max Wrist Size | 6.26-6.75 in |














