VINTAGE Cartier Santos Octagon Large 31mm Two Tone Automatic Watch AC1729
$4,499.99
Cartier Santos Octagon Large 31mm Two Tone Automatic Watch AC1729
This includes everything seen in the 2nd photograph: the watch, original card and papers, booklet and pouch.
Case size: 31mm
Case Thickness: 10mm
Lug Width: 17mm
Lug to Lug: 38mm
Will fit a 6” wrist
| Brand | Cartier |
| Department | Unisex Adults |
| Type | Wristwatch |
| Reference Number | AC1729 |
| Customized | No |
| Style | Casual |
| Model | Cartier Santos |
| Features | Swiss Made |
| Movement | Mechanical (Automatic) |
| Dial Color | White |
| Band Color | Silver |
| Bezel Color | Gold |
| Case Color | Silver |
| Band Material | Stainless Steel |
| Display | Analog |
| Case Material | Stainless Steel |
| Year Manufactured | 1980-1989 |
| With Original Box/Packaging | No |
| With Papers | Yes |
| Indices | Roman Numerals |
| Case Size | 31 mm |
| Watch Shape | Octagon |
| Band Width | 17 mm |
| Lug Width | 17 mm |
| With Manual/Booklet | Yes |
| Case Thickness | 10 mm |
| Max Wrist Size | 6 in |















