TAG Heuer Formula 1 Solargraph 38mm Black Watch WBY1114.FT8084
$1,999.99
TAG Heuer Formula 1 Solargraph 38mm Black Watch WBY1114.FT8084
Includes outer box, inner box, card, booklet & watch.
Case Size: 38mm
Case Thickness: 11mm
Lug width: 20mm
Lug to Lug: 43mm
Rubber strap will fit an 7.75” wrist
| Brand | TAG Heuer |
| Department | Unisex Adults |
| Type | Wristwatch |
| Reference Number | WBY1114 |
| Customized | No |
| Style | Sport |
| Model | TAG Heuer Formula 1 |
| Features | Swiss Made |
| Movement | Quartz |
| Dial Color | Black |
| Band Color | Black |
| Bezel Color | Black |
| Case Color | Black |
| Band Material | Rubber |
| Display | Analog |
| Case Material | Stainless Steel |
| With Original Box/Packaging | Yes |
| With Papers | Yes |
| Indices | Round Indexes |
| Case Size | 38 mm |
| Watch Shape | Round |
| Band/Strap | Bracelet |
| Bezel Type | Bidirectional Rotating |
| Caseback | Screwback |
| Vintage | No |
| Band Width | 17 mm |
| Lug Width | 20 mm |
| With Manual/Booklet | Yes |
| Handmade | No |
| With Service Records | No |
| Case Thickness | 11 mm |
| Max Wrist Size | 7.6-8 in |















