TAG Heuer Calibre 16 Carrera Automatic Chronograph 41mm Watch CV2015
$1,999.99
TAG Heuer Calibre 16 Carrera Automatic Chronograph 41mm Watch CV2015
This is for the watch ONLY.
Case Size: 41mm
Case Thickness: 17mm
Lug width: 21mm
Lug to Lug: 50mm
Will fit a 7.5” wrist
| Brand | TAG Heuer |
| Department | Men |
| Type | Wristwatch |
| Reference Number | CV2015 |
| Customized | No |
| Style | Driver |
| Model | TAG Heuer Carrera |
| Features | Swiss Made |
| Movement | Mechanical (Automatic) |
| Dial Color | Blue |
| Band Color | Silver |
| Bezel Color | Blue |
| Case Color | Silver |
| Band Material | Stainless Steel |
| Display | Analog |
| Case Material | Stainless Steel |
| Water Resistance | 50 m (5 ATM) |
| With Original Box/Packaging | No |
| With Papers | No |
| Indices | Stick Indexes |
| Case Size | 41 mm |
| Watch Shape | Round |
| Band/Strap | Bracelet |
| Bezel Type | Fixed |
| Caseback | Exhibition |
| Vintage | No |
| Band Width | 20 mm |
| Lug Width | 21 mm |
| With Manual/Booklet | No |
| Case Finish | Brushed |
| Handmade | No |
| With Service Records | No |
| Case Thickness | 17 mm |
| Max Wrist Size | 7.26-7.5 in |













