Rolex Submariner 16800 1982 Matte Dial Patina 40mm Vintage Watch
$13,000.00
| Brand | Rolex |
| Department | Unisex Adults |
| Type | Wristwatch |
| Reference Number | 16800 |
| Customized | No |
| Style | Diver |
| Model | Rolex Submariner |
| Features | Swiss Made,Water-Resistant |
| Movement | Mechanical (Automatic) |
| Dial Color | Black |
| Band Color | Silver |
| Bezel Color | Black |
| Case Color | Silver |
| Band Material | Stainless Steel |
| Display | Analog |
| Case Material | Stainless Steel |
| Water Resistance | 300 m (30 ATM) |
| Year Manufactured | 1982 |
| With Original Box/Packaging | No |
| With Papers | No |
| Indices | Round Indexes |
| Case Size | 40 mm |
| Bezel Type | Unidirectional Rotating |
| Vintage | Yes |
| Case Thickness | 13 mm |
| Max Wrist Size | 7.25" |













