OMEGA Seamaster Professional 300m Blue Wave 41mm Automatic Dive Watch 2055.80.00
$3,499.99
OMEGA Seamaster Professional 300m Blue Wave 41mm Automatic Dive Watch 2055.80.00
This is for the watch ONLY
Case size: 41.5mm
Case Thickness: 12mm
Lug Width: 21mm
Lug to Lug: 48mm
Will fit up to a 7” wrist
| Brand | OMEGA |
| Department | Men |
| Type | Wristwatch |
| Reference Number | 2055.80.00 |
| Customized | No |
| Style | Diver |
| Model | OMEGA Seamaster Diver 300M |
| Movement | Mechanical (Automatic) |
| Dial Color | Blue |
| Band Color | Silver |
| Bezel Color | Silver |
| Case Color | Silver |
| Band Material | Stainless Steel |
| Display | Analog |
| Case Material | Stainless Steel |
| With Original Box/Packaging | No |
| With Papers | No |
| Indices | Stick Indexes |
| Case Size | 41 mm |
| Watch Shape | Round |
| Band/Strap | Bracelet |
| Bezel Type | Unidirectional Rotating |
| Caseback | Screwback |
| Band Width | 21 mm |
| Lug Width | 21 mm |
| With Manual/Booklet | No |
| Case Finish | Brushed |
| Seller Warranty | No |
| Case Thickness | 12 mm |
| Max Wrist Size | 6.76-7 in |
| Closure | Fold-Over Push-Button Deployant |














