*FACTORY DIAMONDS* Rolex 116244 Datejust 36mm Black Dial Diamond Bezel Watch
$12,105.00
For sale is a stunning Rolex Datejust, reference 116244, featuring a 36mm stainless steel case with an 18k white gold factory diamond bezel and a black factory diamond dial. The dial is set with factory diamond hour markers, offering exceptional sparkle and elegance while maintaining the timeless Datejust look.
| Brand | Rolex |
| Department | Unisex Adults |
| Type | Wristwatch |
| Reference Number | 116244 |
| Customized | No |
| Style | Classic,Casual,Dress/Formal,Luxury |
| Model | Rolex Datejust |
| Features | Diamond Accent |
| Movement | Mechanical (Automatic) |
| Dial Color | Black |
| Band Color | Silver |
| Bezel Color | Silver |
| Case Color | Silver |
| Band Material | Stainless Steel |
| Display | Analog |
| Case Material | Stainless Steel |
| With Original Box/Packaging | No |
| With Papers | No |
| Indices | Diamond Markers |
| Case Size | 36 mm |
| Watch Shape | Round |
| Band/Strap | Bracelet |
| Country/Region of Manufacture | Switzerland |
| Caseback | Screwback |
| Bezel Type | Diamond |
| Band Width | 20 mm |
| Lug Width | 20 mm |
| Case Finish | Polished |
| With Manual/Booklet | No |
| Case Thickness | 12 mm |
| Max Wrist Size | 7.5" |












