Cartier Ronde Solo 36mm Stainless Steel Quartz Watch 3603
$3,299.99
Cartier Ronde Solo 36mm Stainless Steel Quartz Watch 3603
This piece is being sold as watch ONLY.
Case size: 36mm
Case Thickness: 7mm
Lug Width: 20mm
Lug to Lug: 40
| Brand | Cartier |
| Department | Unisex Adults |
| Type | Wristwatch |
| Reference Number | 3603 |
| Customized | No |
| Style | Dress/Formal |
| Model | Cartier Ronde de Cartier |
| Features | Swiss Made,Water-Resistant |
| Movement | Quartz |
| Dial Color | White |
| Band Color | Black |
| Case Color | Silver |
| Band Material | Leather |
| Display | Analog |
| Case Material | Stainless Steel |
| With Original Box/Packaging | No |
| With Papers | No |
| Indices | Roman Numerals |
| Case Size | 36 mm |
| Watch Shape | Round |
| Band Width | 20 mm |
| Lug Width | 20 mm |
| With Manual/Booklet | No |
| Case Finish | Polished |
| Case Thickness | 7 mm |
















